PREČO POUŽÍVAŤ CITRÓNOVÚ TRÁVU?
PRETOŽE MÁ MNOHO POZITÍVNYCH ÚČINKOV NA ZDRAVIE:

1. Cholesterol
Citrónová tráva dokáže udržiavať správnu hladinu cholesterolu.
Navyše je preukázané, že citrónová tráva môže pomôcť pri znižovaní LDL cholesterolu, čo prospieva zdraviu srdca. Táto bylina môže zabrániť hromadeniu lipidov v krvných cievach a zlepšiť krvný obeh.

2. Detoxikácia
Citrónová tráva môže pomôcť telu odplaviť všetky toxíny. Pomôže tak regulovať funkciu telesných orgánov a znížiť hladiny kyseliny močovej. Diuretické vlastnosti citrónovej trávy môžu podporiť frekvenciu močenia.3. Rakovina
Táto bylina môže pomôcť pri liečbe niektorých typov rakoviny bez ovplyvnenia funkcie normálnych buniek. Je účinná najmä v prevencii rakoviny kože. Citral v citrónovej tráve môže spomaliť rast rakovinových buniek.

4. Zlatý stafylokok
Mnoho vedeckých výskumov potvrdilo schopnosť citrónovej trávy bojovať s infekciou spôsobenou baktériou S. aureus. Fenoly v citrónovej tráve sa dokážu v tele rýchlo šíriť a môžu spomaliť vývoj zárodkov vo vnútri tela.

5. Žalúdočné ťažkosti
Citrónová tráva sa často používa na liečbu žalúdočných ťažkostí. Kombinácia antimikrobiálnych a antibakteriálnych vlastností môže dokonca pomôcť odstrániť hlavné príčiny niektorých infekcií tráviaceho systému. Citrónová tráva pomáha liečiť aj žalúdočné vredy, hnačky, nevoľnosť aj bežné bolesti brucha.

Botanicky sa jej hovorí citronela a jedná sa o tropickú trávu, ktorá rastie až do výšky 150 cm.
Dlhé tenké listy sú šedo-zelenej farby a vonia po citrónoch. Jej aróma je tak výrazná, že tou intenzitou prekoná aj samotný citrón.
Použitie v kuchyni
Citrónovú trávu používajú najmä v thajskej a indickej kuchyni. Citrónová tráva má pikantnú chuť a hodí sa predovšetkým do ryžových pokrmov alebo ku kurčaťu, rybám či morským plodom. Čerstvo nasekaná citrónová tráva sa pridáva do šalátov a pripravuje sa z nej aj vynikajúci čaj.
Tráva sa používa hlavne čerstvá, ale i sušená či zmrazená, pričom nestráca svoju výraznú arómu. Vonkajšie listy zberajte v čase, keď rastlina dostatočne zmohutnie. Čerstvá tráva osviežuje a dezinfikuje vzduch a je účinným repelentom.

Recenzie